Rozhovor s Jaroslavem Rakušanem z firmy Lenovo

Pro naše zákazníky jsme se Jaroslava Rakušana, zástupce společnosti Lenovo, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

 

Jaký jste šéf?

Šéf, vedoucí, ředitel... To jsou vlastně jen role. Především se snažím být člověkem. Člověkem empatickým. Člověkem, který lidem věří, váží si jejich práce a poskytuje jim rozumnou míru autonomie. Podpoří je. Jde příkladem. Je součástí teamu.

Co Vás ovlivnilo při výběru Vašeho povolání?

Mé obchodní začátky se datují k roku 1997, kdy jsem po tříletém studiu obchodní školy v Austrálii nastoupil do společnosti Imation a začal se pohybovat ve světě IT. Klíčovým impulsem zůstat v IT oblasti bylo následně působení u společnosti Fujifi lm, kde jsem zažil éru vstupu digitálních fotoaparátů, kdy se každým rokem zvyšovalo rozlišení čipů, neustále přicházely nové technologie a bylo se neustále co zajímavého učit. Rychlost vývoje IT technologií, rozmanitost různých produktů a řešení a ta možnost předávat tyto poznatky a zkušenosti druhým, to mě již léta drží v této oblasti…

Čím je pro Vás IT obor zajímavý?

Zajímavý je tento obor právě tou rychlostí, jak nové technologie přicházejí, jak mění svět a jaké nové možnosti nám pořád ukazují a ve spoustě případů i pomáhají. Rád se učím nové věci, zkouším nové možnosti a snažím se sebe i lidi v mém okolí neustále posouvat dále a dále.

Co byl první impuls, že chcete pracovat právě ve Vaší firmě?

Do Lenova jsem přišel na pozici produktového managera na komerční koncové stanice a současně jsem měl na starost komunikaci s distributory. Oslovila mě právě ta šíře požadovaných aktivit, míra zodpovědnosti, možnost se učit opět novým věcem a být pevnou součástí takto skvělé a velké společnosti.

Co Vám z dosavadního studia či praxe bylo nejužitečnější?

Zásadní zlom v mé profesní kariéře přišel s rozhodnutím jet na studijní dobrodružství až do daleké Austrálie. Z původně plánovaných 9 měsíců studia angličtiny se nakonec staly 3 roky a za tu dobu se mi podařilo úspěšně absolvovat obchodní školu se zaměřením na management a marketing. A toto studium ve spojení s naukou informačních technologií mi po návratu do ČR otevřelo obchodní svět. Jelikož jsem si musel na veškeré výdaje studijního pobytu vydělat vlastními silami, při studiu jsem zároveň i pracoval - tato kombinace studia a práce mi vtiskla pracovní návyky, které používám dodnes a samostudium mě od těch dob již neopustilo.

Co Vás v práci nejvíce motivuje?

Motivuje mě to, že mě ta práce baví. Dává mi smysl. Dokáži si odpovědět na otázku „Proč tuto práci dělám“. Rozvíjí mě. Umožňuje mi se setkávat se skvělými lidmi. Za tu dobu, co se na IT trhu pohybuji, se tu vlastně vytvořila taková velká rodina IT nadšenců, se kterými se každoročně na distribučních akcích potkáváme. Věřím, že to takto bude i nadále.

Na jakou svou činnost jste nejvíce hrdý za poslední měsíce?

Asi nedokáži vyzdvihnout jednu konkrétní věc, v drtivé většině případů se jedná o úspěchy celého týmu či celé firmy, ale s klidem mohu říct, že neexistuje nic, za co bych se v posledních letech mohl stydět.

Setkal jste se při své práci s něčím, co považujete za kuriozní?

Trochu kuriozní mi přijde vyhlásit poměrně štědré dotace pro školství a neověřit si, že je na to trh skutečně připraven.

Co rád děláte, když zrovna netrávíte čas v práci?

Snažím se udržovat sportem. Rád jezdím na kole, v poslední době jsem objevil kouzlo jízdy na koloběžce (neelektrické), a když není venku moc velké vedro, tak si treningově vyběhnu na kolečkové lyže. Ty mi slouží jako letní příprava pro můj každoroční lyžařský vrchol – účast na tradičním dálkovém běhu na lyžích „Jizerská padesátka“. Krom toho mám rád motokáry, a když je sebemenší příležitost, tak se rád zúčastním jakéhokoli soutěžního klání.

Jak Vaši práci vidí Vaše děti?

Asi bych to rozdělil na éru před Covidem a nyní... Před Covidem mě děti viděly málo s ohledem na poměrně časté služební cesty. Zejména na jaře a na podzim, kdy se pravidelně zúčastňuji většiny distribučních akcí. Od doby, kdy začala distanční výuka, děti se učily z domova a já taktéž využíval home offi ce, mě vidí většinu dne se sluchátky na konferenčních hovorech. Ale snídaně, někdy i obědy, večeře a víkendy trávíme společně. Nicméně věřím, že až ony budou v pracovním procesu, tak jejich pracovní navyky budou od těch našich odlišné.

Zaujal Vás v posledních měsících nějaký zajímavý IT produkt, který můžete doporučit ostatním?

Zde bych – překvapivě – poukázal na novinku z naší kuchyně. Jedná se o první notebook se dvěma displeji – ThinkBook Plus. Krom standardního 13‘‘ FHD displeje má tento notebook ještě jeden, integrovaný e-ink displej v horním víku. Dodáváme jej i s elektronickým perem, se kterým si lze dělat třeba zápisky, kreslit a následně vše uložit jako obrázek. Tento displej je možno použít i jako čtečku knih či dokumentů.

Jaká je Vaše oblíbená PC hra? Příp. Vašich dětí?

když již přes 20 let působím v IT, tak herním průmyslem jsem dosud nepolíben :-) Nemám tu potřebu něco virtuálně hrát, to jdu radši sportovat. S jednou výjimkou – jelikož jsem dlouholetý fanda F1, tak neodolám možnosti si sednout do kokpitu (nebo jakékoli závodní sedačky) a virtuálně si závodně projet například VC Monaka. A co se týká dětí, mám dvě dospívající dcery a jsem rád, že tomuto vábení také ještě nepropadly a raději se věnují skutečným sportům, hudbě, tanci a zpěvu.

V čem si myslíte, že jste jako firma úspěšní?

Řekl bych to takto - aktuálně má naše společnost více než 60 tisíc zaměstnanců ve více než 160 zemích po celém světě. Díky tomu jsme schopni prodat čtyři zařízení za vteřinu. A jsou to zařízení, která mají za cíl zjednodušit lidem život. Úspěšnost firem se většinou měří délkou jejich životnosti na trhu. Naše společnost byla založena již v roce 1984 a z tohoto pohledu ji za úspěšnou považuji.

V čem je Vaše firma jiná? Čím se odlišujete od konkurence?

Společnost Lenovo je firma především globální. Vývojová centra máme v Japonsku i v USA, výrobu krom Asie taktéž i na mnoha místech Evropy a Ameriky, a bez nadsázky se dá říci, že disponujeme moderními technologiemi a velmi širokým produktovým portfoliem - od telefonů až po sofi stikovaná serverová a storage řešení. Navíc, kolik konkurenčních firem se může pochlubit takovým klenotem, jako jsou notebooky ThinkPad, které se vyrábějí již od roku 1992, byly prvními notebooky na oběžné dráze a bylo jich prodáno celosvětově více než 150 milionů kusů?

Jaké máte plány do budoucna?

Naše zavazující motto je „Chytřejší technologie pro všechny“. Tím je definován náš dlouhodobý směr. Díky aktuální situaci je zřejmé, že i nadále poroste forma distančního setkávání či vzdělávání. Bude se více a více podporovat forma home office, online prezentací, webinářů apod. Zvýšenou důležitost začíná hrát oblast školství. I nadále se budeme snažit nabízet zejména produkty a řešení s přidanou hodnotou a podporu směřovat tam, kde naši obchodní partneři mohou z této nabídky profi tovat. Jelikož má Lenovo v ČR i SR nepřímý model prodeje, tak naší jednoznačnou prioritou je rozvoj a obchodní pomoc našim obchodním partnerům.

Co byste poradil koncovým zákazníkům při výběru IT produktů?

Zamyslet se důkladně, jestli to, co kupují, řeší jejich požadavky. Jestli výrobce, jehož výrobek kupují, má léty prověřenou kvalitu a důvěryhodnost, dále jak se výrobce prezentuje na trhu, jaké se o něm píší recenze, jak je zajištěn servis, jestli je na koho se v případě potřeby obrátit. Nezjednodušoval bych to jen na „cenu“.

Jaké argumenty byste poradil resellerům při prodeji vašich produktů koncovým zákazníkům?

Argumenty jsou obyčejně pro každý jednotlivý obchod odlišné. Vždy záleží na tom, co vlastně zákazník od daného produktu či řešení očekává. Je velmi těžké paušalizovat. Jednoznačným identifi kátorem u všech produktů pod značkou THINK bude vždy kvalita a odolnost s hlavním zaměřením na zabezpečení jak zařízení samotného, tak i dat. Vyplácí se nabízet řešení, nejen samotné produkty. Např. u notebooků bych se zaměřil na rozšířené možnosti servisu nebo nabídnul celou řadu zajímavého příslušenství. U stolních počítačů to bude především monitor nebo rozšířená záruka.

 

Autor: Marketing