Intel vyvíjí Thunderbolt 5

V laboratořích Intelu už se pracuje na next-gen Thunderboltu 5 nebo možná „USB 80G“ s rychlostí až 80 Gb/s.

 

 

 

Nedozvěděli jsme se to však zatím z žádného oficiálního prohlášení firmy, na internet však unikly snímky z interní prezentace firmy, které taková tajemství odhalila. Dozvídáme se tak poprvé o plánech na Thrunderbolt 5 nebo budoucí USB 5 s vysokou rychlostí – nebo obojí.

Rychlé univerzální rozhraní Thunderbolt, které vyvinul Intel ve spolupráci s Applem, se v rámci portu USB-C už velmi rychle rozšiřuje a to i díky změně licenčního modelu, kdy už výrobci nemusí u TB3 platit žádné poplatky. V současnosti je nejnovější verzí Thunderbolt 4, která ale oproti třetí generaci nepřinesla žádné zvýšení rychlosti a zvládne stále maximálně 40 Gb/s.

Dvojnásobná rychlost

Maximální rychlost by se mohla velmi brzy změnit s příchodem další generace. Intel totiž dle materiálů vyvíjí novou technologii „80G PHY“, což by měla být právě pátá generace Thunderboltu. Jak název napovídá, propustnost se zvýší na dvojnásobných 80 Gb/s a to i přes to, že se bude používat stávající ekosystém portu USB-C se stejným počtem pinů.

Zda budou třeba nové kabely, není jasné, ale konektory by měly zůstat kompatibilní. Odhaduje se, že by v portech Thunderbolt 5 (nebo USB 80Gbps) měly fungovat starší zařízení a obráceně by to asi mohlo fungovat také, ale propojení by běželo jen na nižší rychlosti.

Přechod na PAM-3

Nejzajímavější technický detail je kromě samotné chytané maximální rychlosti 80 Gb/s to, jak bude dosažena. Dvojnásobná propustnost má být realizována podobně jako u PCI Expressu 6.0. Ten, jak si možná vzpomínáte, opouští klasický přenos signálu typu NRZ a místo toho použije komplexnější signalizaci PAM4 (PAM znamená Pulse Amplitude Modulation), která rozlišuje místo nuly a jedničky čtyři různé úrovně signálu, takže za jeden pulz signálu přenese víc bitů (PAM-4 má čtyři úrovně signálu, což dovoluje zakódovat dvoubitovou hodnotu).

Nový Thunderbolt bude však používat místo PAM-4 signalizaci PAM-3. Důvod není jasný (PAM-4 je použité v mnoha dalších budoucích technologiích, takže by dávalo smysl i zde, zvlášť vzhledem k PCIe 6.0), ale PAM-3 by znamenalo, že při přenosech budou rozlišovány tři úrovně. Tři úrovně signálu by u PAM-3 měly být nula, kladné napětí a záporné napětí. Tato technika by tedy měla být schopná navýšit výkon rozhraní Thunderbolt o polovinu z výchozích 40 Gb/s, evidentně se ale podaří další zvýšení nad tento rámec, má-li být výsledkem 80 Gb/s. Kdy se dá nový Thundertbolt nebo nové USB očekávat, to zatím není nikde řečeno ani ukázáno, technologie bude teprve oficiálně oznámena. Je však třeba podotknout, že nová generace s rychlostí 80 Gb/s bude nutná hlavně s příchodem displejů typu 8K@120 a lepších.

 

Použité zdroje:

https://www.svethardware.cz/thunderbolt-5-zrejme-miri-k-80-gb-s-a-modulaci-pam-3/55612

https://www.cnews.cz/intel-chysta-thunderbolt-5-usb-c-rychlost-80gbps-signal-pam-3/

https://www.zive.cz/clanky/intel-vyviji-thunderbolt-5-bude-mit-propustnost-80-gb/s/sc-3-a-211521/default.aspx

https://www.worldstockmarket.net/thunderbolt-5-likely-to-deliver-80-gbps/